Poszerz swoją wiedzę

Poradnik TreeclimberaPolecamy światowy bestseller – obowiązkową pozycję w biblioteczce każdego wspinacza drzewnego.

„The Tree Climber’s Companion” Jeffa Jepsona od dziś dostępny w Polsce po polsku.

Na 100 stronach znajdziesz najważniejsze techniki, sprzęt i węzły przydatne do pracy na drzewach poparte wyjątkowymi ilustracjami i praktycznymi  wskazówkami.

Wydawnictwo: Jerzy Stolarczyk EKO-TREK.

Pierwsze w Polsce wydanie poradnika, który na świecie jest jednym z bardziej popularnych podręczników dla wspinaczy drzewnych, napisanym przez praktyka dla praktyków. Na jego sukces składa się doświadczenie zarówno autora,  jak ilustratora. Jeff Jepson prowadzi czytelnika krok po kroku przez tajniki wspinaczki i poruszania się po drzewach, w przystępny sposób opisując najważniejsze techniki i sprzęt oraz przydatne węzły. Autor „Poradnika treeclimbera” to certyfikowany arborysta, aktywnie prowadzący firmę w zakresie pielęgnacji i wycinki drzew, dwukrotny zwycięzca zawodów we wspinaczce drzewnej organizowanych przez Chapter ISA w Minnesocie. Poradnik jest bogato ilustrowany przez Bryana Kotwicę, także zawodowego treeclimbera ilustrującego publikacje arborystyczne od ponad 20 lat. Rysunki są wyjątkowo pomocne, wykonane ze znawstwem popartym osobistym doświadczeniem.

Poradnik nazywany jest przez wielu profesjonalistów „biblią wspinaczy drzewnych”, w USA i w wielu krajach europejskich można go znaleźć w każdej dobrej księgarni, czy sklepie specjalizującym się w arborystyce. Zarówno nowicjusz w branży, jak i doświadczony treeclimber znajdzie w niej pomocne i przystępnie napisane informacje.

Książka doczekała się wydań w 4 językach (angielski, hiszpański, niemiecki, polski) i jest jednym z najlepiej sprzedających się poradników w branży. W niełatwym tłumaczeniu na język polski brali udział arboryści z wieloletnim doświadczeniem, co pozwoliło na użycie języka wypracowanego przez branżę pielęgnacji drzew. W wielu przypadkach wydawca zdecydował się jednak pozostawić oprócz tłumaczenia także oryginalną terminologię już funkcjonującą w Polsce lub ułatwiającą zorientowanie się w podobnej literaturze. Wygodna forma i niewielkie rozmiary pozwalają na branie poradnika zawsze ze sobą, także w teren. Zafoliowana okładka chroni poradnik przed zabrudzeniem i wilgocią.

Książka dostępna jest w sklepach i księgarniach internetowych (m.in. www.skalnik.pl, www.sklep.architekci.pl, www.sporty.pl, www.agroswiat.pl, www.przyrodnicze.pla także w sklepach arborystycznych  drzewnyekspert.pl i polskiarborysta.pl.

Szczegółowe informacje:

Rozdziały:

  • Przedmowa
  • Wprowadzenie
  • Narzędzia pracy: Wyposażenie
  • P.R.E.P. System wspinaczki drzewnej
  • P - Inspekcja przed wspinaczką (ang. Pre-Climb Inspection)
  • R – Instalacja liny (ang. Rope Installation)
  • E - Wejście na drzewo (ang. Entering the Tree)
  • P – Pozycjonowanie na drzewie (ang. Positioning in the Tree)
  • Węzły stosowane we wspinaczce drzewnej Węzły mocujące
  • Węzły zaciskowe (Węzły wspinaczkowe)
  • Węzły śródlinowe
  • Węzły łączące
  • Źródła informacji
  • Arkusze oceny umiejętności
  • autorze i ilustratorze
  • Od Wydawcy

Opis szczegółowy:

„Poradnik treeclimbera” to podręcznik dla osób zawodowo wspinających sić na drzewa, ale  polecać go można także początkującym oraz osobom uprawiających wspinaczkę na drzewa rekreacyjnie. Napisany i ilustrowany przez zawodowych treeclimberów, wyjaśnia w prosty i jednoznaczny sposób najważniejsze elementy wspinaczki na drzewa. Książka jest zorganizowana w sposób ułatwiający poruszanie się po niej, z dużą liczba odnośników do stron, na których dany temat jest także poruszany, z prostymi diagramami i jednoznacznym opisem ilustracji i tabel. Wydawca w wielu miejscach zdecydował się na pozostawieniu oprócz tłumaczenia polskiego także odpowiedników angielskich co pomaga w korzystaniu z literatury anglosaskiej.

Sama wspinaczka opisana jest w czytelnym czteroetapowym systemie PREP pozwalającym usystematyzować wskazówki dotyczące wspinaczki i poruszania się po drzewach. System ten obejmuje 4 etapy: inspekcję przez wspinaczką, instalację liny, wejście na drzewo i pozycjonowanie na drzewie. Każdy z tych etapów jest szczegółowo opisany, zarówno w zakresie narzędzi, technik jak też bezpieczeństwa oraz trików ułatwiających pracę.

Z „Poradnikiem treeclimbera” łatwo także nauczyć się wiązania niemal 30 węzłów używanych we wspinaczce i pracach arborystycznych. Węzły zostały opisane i przejrzyście zilustrowane, w podziale na główne grupy: węzły mocujące, zaciskowe, śródlinowe i łaczące.

W książce autor zawarł także listę dodatkowych publikacji: książek, magazynów i filmów przydatnych we wspinaczce i pracy na drzewach oraz organizacji światowych i europejskich. Wydawca polski dodał do tej listy informacje o instytucjach ważnych dla branży arborystycznej w Polsce.

Książka zawiera także gotowe sprawdziany  - listy umiejętności koniecznych do opanowania do wspinaczki drzewnej, przydatne zarówno dla dokształcania się, jak też osób wykorzystujących ten poradnik do szkoleń.

Przy korzystaniu z poradnika należy pamiętać, że treści nie zostały dostosowane do warunków polskich, dlatego niektóre z opisanych wymagań czy zasad bezpieczeństwa mogą nie odpowiadać w pełni wymogom polskiego prawa.